Cam Kesimi

Lamine cam kesimi, lamine kesme masasında yapılır. Lamine kesme masasında cam aynı anda hem alttan hem de üstten kesilir. Daha sonra otomatik olarak, alt  ve üst kırması yapılır. Düzcam kesim masalarında kesim yapmak lamine cam açısından sağlıksız bir yöntem olup lamine kesme masasına göre daha uzun bir sürede kesilir. Ayrıca camı çevirme zorluğu lamine camın kesim yapılmayan yüzden kırılmasına bile neden olabilir. Bu tip masalarda kesım yapan müşterilerimizin öncelikle kesim ölçüsüne göre önce X, sonra Y kesimi yapmaları gerekir. Özellikle 3+3, 4+4 kalınlığındaki lamine camlarda aynı anda hem X, hemde Y ölçüsünü kesip ayrımını yaptıktan sonra  çevirmek amacıyla kesilmemiş yüzeyi vinç ile kaldırırken istenmeyen kırıklar meydana gelebilir.

Rodaj

Cam kenarlarının elmas taşlar ile perdahlanmasına rodaj işlemi denir. Mat veya parlak olarak yapılabilir. Rodaj Çeşitleri Çapak Alma: Cam köşelerinin 45 derecelik eğim ile perdahlanma işlemidir. C rodaj (Balık Sırtı Rodaj): Cam kenarlarının yay şeklinde perdahlanma işlemidir. Düz Rodaj: Cam kenarlarının ve köşelerin 45 ve 90 derecelik eğimlerle perdahlanma işlemidir. Kademeli Rodaj (Öge): Cam kenarlarının ve köşelerinin iki veya üç kademeli perdahlanma işlemidir.Cam kalınlığının 8mm ve üzeri olması gerekir, 8mm den 19mm e kadar iki kademeli, 15mm den 19mm e kadar kalınlıklardaki camlara ise üç kademeli rodaj uygulaması yapılabilir.

Temiz kesim (keskin ve pürüzlü)
Zımparalanmış (pürüzlü fakat keskin değil)
Balık sırtı rodaj (mat)
Balık Sırtı rodaj (parlak)
Düz rodaj (mat)
Düz rodaj (parlak)
Oge Rodaj (parlak)
Açılı rodaj (parlak)

Bizote
Cam kenarının 90 derece, cam ön köşesinin ise istenen açıda perdahlanması işlemine denir. Bu işlemden sonra ayni yüzey ikinci bir işlem ile parlatılır. Bizote genişliği isteğe bağlı olarak 3mm den 19mm e kadar uygulanabilir.
Bant Rodaj
Cam kenarının 90 derece, cam ön köşesinin ise istenen açıda perdahlanması işlemine denir. Bu işlemden sonra ayni yüzey ikinci bir işlem ile parlatılır. Bizote genişliği isteğe bağlı olarak 3mm den 19mm e kadar uygulanabilir.
CNC Kesim
CNC, İngilizce Computer Numerical Control , kelimelerinin kısaltması yani 'bilgisayar sayımlı kontrol' anlamına gelir. CNC makinalar, bilgisayar aracılığı ile programlanarak "otomatik" olarak işleme yapan makinelerdir.
CNC makinalar ile kesme, delme, tel erozyon, ağaç işleme, torna, freze, lazerle kesim, ahşap oyma, gibi işlemler bilgisayar destekli olarak yapılabilmektedir.
Nümerik kontrollü cnc torna tezgahlarda genelde X ve Z ekseni olmak üzere iki temel eksen vardır işletme kapasitesine göre bu 3 veya daha fazla olabilir.
CNC Freze tezgahları operasyon yeteneklerinin çeşitliliği bakımından en çok işlem kabiliyetine sahip olan tezgahlardır. Freze tezgahlar en az 3 olmak üzere 4-5 ve daha fazla eksende işlem yapabilme özelliklerine sahiptir.
CNC işleme merkezleri ise çok daha yüksek kapatiseteli işler için tasarlanmıştır.
Piyasada CNC matkap, CNC taşlama, CNC pres ve zımbalı deliciler, CNC nokta kaynak makineleri gibi çeşitli örnekler mevcuttur.
Parçaya kesici alet önünde dönen bir hareket vererek talaş kaldırmaya tornalamak, bu işlemleri yapan tezgahlara da torna tezgahı denir. Kesici ucu sâbit tutup, iş parçasını döndürerek, parçaların talaş kaldırma metoduyla işlenmesini temin eden tezgâh tipi olarak tanımlanırlar.
Paralel torna (Üniversal torna) tezgâhları, Revolver torna tezgâhları, Otomatik tornalar ve Kopya torna tezgâhları, düşey torna tezgâhları, ağır torna tezgâhları , elektronik kumandalı ve yarı otomatik tezgâh gibi çeşitleri mevcuttur.
Temperleme

Temperleme işlemi,yatay hat üzerinde camın dış yüzeylerine kalıcı sıkıştırma gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme (tensile) gerilimi kazandırmak için ısıtma
ve soğutma aşamalarını içerir. Camın mekanik mukavemetini ve ısıl şoka karşı direncini arttırır. Ürünlerin hacmini, kimyasal yapısını, renk ve berraklığını değiştirmez. ısıl işlem uygulanmamış düzcama göre
darbelere karşı yaklaşık 5 kat daha dayanıklıdır. Kırıldığı zaman küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılarak yaralanma riskini azalttığından emniyet camı olarak kullanıma
uygundur.

Kullanım Alanları: Beyaz eşya camlarında, duş kabinler, ara bölmeler, cam mobilyalar, şehir mobilyaları ve
güneş enerjisi sistemleri camlarında kullanılır. Bütün baş üstü camlamalar, bitmiş döşeme
kotundan 80 cm yüksekliğe kadar olan düşey camlamalar, cam ve camlı kapılar, trafiğin
yoğun olduğu geçitler, iç mekan ve mobilya uygulamaları dünyadaki belli başlı yönetmelik
ve şartnameler ve/veya uygulama prensipleri açısından camda güvenlik önlemlerini
gerektirmektedir.

Laminasyon

İki veya ikiden fazla cam plakanın aralarında şeffaf ve/veya renkli bağlayıcılar yardımıyla ısı laminasyon ve basınç altında birleştirilmesi işlemine denir. Bu laminasyon malzemeleri çeşitli isimlerde olup, farklı görevler için kullanılmaktadır. Bunların isimleri ve markaları aşağıdaki gibi olabilmektedir.